طراحی فرایند و انتخاب تکنولوژی برای تولید ورقه های ضخیم فولادی

فولاد تجهیز آران


طراحی فرایند و انتخاب تکنولوژی برای تولید ورقه های ضخیم فولادی


امروزه به دلیل کاربرد وسیع محصولات فولادی، میزان تولید و مصرف ظاهری آن در هر کشور به عنوان یک معیار از توسعه در نظر گرفته می‌شود. امروزه خطوط تولید محصولات فولادی در کشور نصب و راه اندازی شده تا به نوعی زنجیره تولید تکمیل گردد اما کمتر به تولید ورقه ضخیم فولادی که کاربرد مهمی در ساخت انواع مخازن، سازه‌های فلزی، کشتی و خطوط انتقال محصولات نفت و پتروشیمی داشته، پرداخته شده است.

روش تولید این محصول، فرآیند نورد داغ (که به نورد گرم نیز مسطلح است) می‌باشد که بر تختال (اسلب) تولید شده به روش ریخته گری مداوم صورت می‌پذیرد. انتخاب مشخصات فنی فرآیند نورد گرم متناسب با نیاز از اهمیت ویژهای برخوردار است چرا که به عنوان مثال دو روش کلی در محصولات تخت با عنوان‌های نورد رفت و برگشتی و نورد پیوسته در دنیا مرسوم است که تفاوت‌های عمده‌ای با یکدیگر دارند بنابر این می‌بایست با در نظر گرفتن جمیع جوانب به انتخاب پروسه مطلوب پرداخته شود. همچنین انتخاب پیکربندی قفسه نورد و نوع تجهیزات مورد استفاده در آن به طور مستقیم بر روی کیفیت محصول ( شکل هندسی ورق، تلرانس ضخامت، میزان صافی ورق و ...) و همچنین میزان سرمایه گذاری مورد نیاز تاثیر گذار خواهد بود که اهمیت انتخاب صحیح تجهیزات مربوطه را آشکار تر می‌سازد چرا که انتخاب نادرست روش و یا پیکربندی مناسب و تجهیزات مربوطه می‌تواند منجر به هدر رفت منابع مالی، عدم دستیابی به کیفیت مطلوب و حتی عدم امکان تولید برخی محصولات گردد.

در این پروژه که برای شرکت فرازپویان دماوند واقع در شهر اصفهان  انجام شد، سهم شرکت فولاد تجهیز آران، طراحی فرایند و انتخاب تکنولوژی با هدف تولید ورقه ضخیم فولادی برای ظرفیت 200 هزار تن در سال در فاز اول و 400 هزار تن در فاز دوم می‌باشد، که این مهم با نهایت دقت و کیفیت صورت گرفت. در پایان این پروژه گزارشی مبسوط از مقایسه روش‌های مختلف تولید و تجهیزات مرتبط با آن به همراه پیشنهاد روش مطلوب و انتخاب تکنولوژی تولید ارائه گردید. همچنین ضمن برگزاری دوره آموزشی نورد گرم، دانش فنی مربوطه به تیم فنی کارفرما منتقل گردید. 


در خصوص برخی از تجهیزات اصلی پروژه مذکور که در طراحی مد نظر قرار دارد، می توان به موارد ذیل که قابل توجه می باشد اشاره کرد.

Slab Cutting Table

Furnace Run-In Table

Furnace Pusher

Re-Heat Furnace

Furnace Discharge Equipment

Furnace Run-Out Roller Table

Slab Reject System and Table

Descaler

Mill Run-in Roller Table

Mill Run-in Side Guide/Manipulator

Edger

Rolling Mill

Roll Changing System

X-Ray Gauge and Scanning Frame

Mill Run-Out Roller Table

Mill Run-Out Side Guide/Manipulator

Laminar Cooling System

Hot Leveler Run-In/Out Roller Table

Hot Leveler

Lifting Chain Conveyor

Cooling Bed

Cooling Bed Discharge Lifting Chain Conveyor

Cold Shear Run-In/Out Table

Cold Cut to Length/Head/Tail Crop Shear

Side Trimmer

Plate Inspection/Marking Station Run-In/Out Table