طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی خط آنیلینگ ورق فولادی

فولاد تجهیز آران


                                          

اولین خط آنیل پیوسته ورق فولادی در کشور

در این پروژه، طراحی خط آنیلینگ با هدف بهبود خواص مکانیکی محصول سرد نورد شده، در نظر گرفته شده است، که شرکت فولاد تجهیز آران مسئولیت طراحی، ساخت، نظارت بر نصب و راه اندازی خط آنیلینگ ورق فولادی را بر عهده دارد.

این خط با استفاده از دو کلاف بازکن و با بهره گیری از دستگاه جوش لب به لب عملیات آنیلینگ را به صورت پیوسته انجام می دهد. همچنین در این خط از تکنولوژی کوره افقی با استفاده از مشعل های شعله مستقیم بهره گرفته شده است. ظرفیت نامی خط آنیل پیوسته طراحی شده بالغ 200 هزار تن در سال بوده و حداکثر عرض ورق آنیل شده برابر با 1250 میلیمتر می‌باشد.


در این پروژه شرکت فولاد تجهیز آران در ابتدا اقدام به طراحی فرایند خط شامل چیدمان اصلی تجهیزات، تعیین کشش ورق در مقاطع مختلف خط، تهیه نمودار دمایی کوره شامل حداکثر دمای ورق و زمان ماندگاری در این دما و همچنین نرخ خنک کاری نمود. در ادامه، طراحی پایه و تفصیلی تجهیزات مکانیکی شامل کلاف باز کن‌ها، کلاف جمع کن، COIL CAR و ... انجام گردید و پس از آن طراحی پایه و تفصیلی کوره شامل طراحی سازه، محاسبه و انتخاب ظرفیت مشعل‌ها، طراحی سیستم احتراق و پیش گرم هوا و لوله کشی مرتبط با آن، طراحی عایق کاری و نسوزکاری کوره صورت پذیرفت.

در حوزه برق و ابزار دقیق، انتخاب درایو و PLC، انجام برنامه نویسی، طراحی کابینت‌های برقی و مسیرهای کابل کشی نیز بر عهده این شرکت بوده است. در حوزه هیدرولیک نیز، طراحی پاور پک‌ها، انتخاب و سایز کردن پمپ‌ها و طراحی VALVE STANDS انجام پذیرفت.

نظارت کیفی بر ساخت تجهیزات و همچنین نظارت بر نصب و راه اندازی از جمله موارد دیگری بود که توسط شرکت فولاد تجهیز آران در پروژه آنیل پیوسته ورق فولادی صورت پذیرفت، علاوه بر این، در قراردادی جداگانه، طراحی فونداسیون تجهیزات نیز توسط شرکت فولاد تجهیز آران انجام شد.

این پروژه برای شرکت صدرا پروفیل تهران اجرا شده است که در مراحل پایانی نصب می‌باشد.